kolportaż ulotek poczta polska

Kolportaż ulotek Poczta Polska

Kolportaż ulotek to jedna z form reklamy.  Polega to na dostarczeniu ulotki lub gazetki do skrzynek pocztowych, mieszczących się w blokach lub domach. Stanowi jedną z najtańszych form masowej reklamy.

 

kolportaż ulotek poczta polska (2)

Kolportaż może być adresowy – pod konkretne numery budynków czy mieszkań lub bezadresowy. O tyle, o ile adresowy jest bardzo kosztowny i należy posiadać szczegółową bazę lokalizacji, bezadresowy odbywa ogólnym rejonie, który jest wskazywany zawsze przy ustalaniu szczegółowych założeń kampanii ulotkowej. Wielkość rejonu zależy od liczby skrzynek pocztowych, które znajdują się w danej lokalizacji. W zależności od przeznaczonego nakładu materiałów może on obejmować całą miejscowość lub określony obszar w większym mieście.

Kolportaż ulotek daje możliwość dotarcia bezpośrednio do klientów w okolicy z różną ofertą. Ulotki pozostawione bezpośrednio w skrzynkach pocztowych, które codziennie są przeglądane przez mieszkańców, można łatwo zweryfikować – chociażby kontaktując się z mieszkańcami, czy widzieli ulotki w skrzynkach pocztowych).

Aby przeprowadzić kolportaż ulotek, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Kolportaż ulotek złożony jest z kilku etapów.

Najpierw należy określić rejon dystrybucji – najlepiej w oparciu o grupę docelową. Nie sztuką jest przecież wydać materiały masowo i “przepalić budżet”. Za przykład może posłużyć sytuacja, w której np. chcemy dotrzeć do młodych rodziców z ofertą przedszkola, a kolportujemy ulotki do starszych mieszkańców lub studentów.

 

 

Kolejna kwestia to harmonogram, dzięki któremu wiemy, którego dnia obsłużony zostanie określony obszar z wyznaczonego wcześniej, rejonu kolportażu ulotek.

Następnie odbywa się sama dystrybucja – wrzucenie ulotek do skrzynek. Tutaj ważnym elementem jest kontrola kolportażu – bezpośrednia weryfikacja pracy ulotkarzy. Profesjonalna agencja reklamowa, która specjalizuje się w reklamach outdoorowych, umożliwi wspólną kontrolę z koordynatorem (osobą, która koordynuje pracę ulotkarzy) i klientem.

Ostatni etap – najważniejszy, to przygotowanie raportu, dokumentującego prawidłowo przeprowadzony kolportaż ulotek. Takie podsumowanie zawiera fotorelację, a także szczegółową rozpiskę rejonizacji. Dzięki takiemu właśnie raportowi znamy dokładny obszar, na którym odbył się kolportaż ulotek, a także poznajemy adresy, do których nie udało się dotrzeć (z różnych przyczyn, np. nieaktualne kody wejściowe lub nadgorliwy mieszkaniec, który przegonił ulotkarzy z terenu posesji). Należy przy tym pamiętać, że nie każda firma oferuje tak szczegółowe podsumowanie, dlatego przy planowaniu reklamy, warto poszukać oferenta, który przesyła klientowi w standardzie swoich usług tak szczegółową specyfikację po zakończonej dystrybucji.

Wiele firm przed zleceniem kolportażu ulotek zastanawia się nad jego skutecznością. Ulotki trafiają do skrzynek pocztowych – to jest fakt niezaprzeczalny. Każdy otrzymał nie raz i nie dwa ulotkę lub gazetkę reklamową. Ważne jest jednak to, że istnieje wiele firm, które specjalizują się w dystrybucji. Jedną z nich, znaną chyba wszystkim, jest właśnie Poczta Polska.

Kolportaż ulotek Pocztą Polską jest mało mierzalny i trudny do weryfikacji. Wynika to z kilku podstawowych kwestii.

Cena – dystrybucja za pośrednictwem Poczty Polskiej ma ceny o wiele wyższe w porównaniu do przeciętnej firmy kolporterskiej. Nierzadko zdarza się, że niemalże dwu- , trzykrotnie wyższe. Najczęściej wynika to z faktu, że Poczta Polska traktuje po prostu każdą broszurę jako list, z jego wysłanie, jak dobrze wiemy z cennika, jest dosyć kosztowne. To powoduje, że wielu przedsiębiorców szuka tańszej alternatywy. Warto jednak pamiętać o tym, że nierzadko profesjonalna firma kolporterska również ceni swoje usługi. Wynika to z wysokiej rzetelności. Dlatego właśnie należy wziąć pod uwagę fakt, że najniższa cena wcale nie równa się wysokiej jakości dystrybucji. Mało tego, przedsiębiorca, który zapłaci najniższe stawki w danej firmie kolporterskiej, może zostać po prostu przez nią, oszukany. Dlaczego? Otóż dlatego, że agencja musi ponieść koszty z samej kampanii ulotkowej – odbiór materiałów od klienta, praca handlowca, ulotkarzy, koordynatorów, przygotowanie raportu, benzyna… Koszty są niemalże stałe, więc nie jest możliwym wykonanie dystrybucji po kosztach.

Tutaj dochodzi kolejna kwestia – odbiór materiałów. Poczta Polska nie odbierze ulotek czy gazetek od klienta, to klient ma je dostarczyć w wyznaczonym dniu, o określonej godzinie pod wskazany adres. Profesjonalna agencja reklamowa odbierze od klienta materiały w dogodnym dla niego terminie, oczywiście w oparciu o określony już harmonogram prac. Wszystkim zależy przede wszystkim na tym, aby cała kampania reklamowa odbyła się w określonym przedziale czasowym.

Rejon dystrybucji – pracownicy PP najczęściej oferują wybór obszaru kolportażu ulotek przy pomocy kodów pocztowych. To oznacza, że nie ma możliwości wyboru grupy docelowej lub wybrania np. części rejonu ze wskazanego obszaru. Ponadto, kolejnym minusem takiego rozwiązania jest fakt, że kody mogą być nieaktualne lub inaczej niezaktualizowane. Każdego dnia powstaje szereg nowego budownictwa, co jakiś czas aktualizowane są granice miast czy gmin, a to powoduje, że materiały reklamowe trafiają do osób, które nie stanowią grupy docelowej. Innymi słowy – kolportaż ulotek Pocztą Polską jest nietrafiony, a pieniądze po prostu wyrzucone w błoto.

Kontrola kolportażu – kolportaż ulotek Pocztą Polską ma ten minus, że nie zapewnia jakiejkolwiek możliwości weryfikacji przeprowadzonej kampanii reklamowej. Przede wszystkim, nie wiadomo, kto i kiedy roznosi ulotki, więc nie ma szans na umówienie się na sprawdzenie jakości dystrybucji. To powoduje, że rzekome wydanie ulotek odbyło się samopas.

 

kontrola kolportażu ulotek (2)

 

Ostatnia ważna rzecz, o której należy pamiętać, decydując się na kolportaż ulotek Pocztą Polską to raport. Nikt z pracowników PP nie przygotuje i nie przyśle raportu z przeprowadzonej realizacji. Tak naprawdę wydaliśmy pieniądze, przekazaliśmy materiały reklamowe i tyle z całej kampanii, a odzew jest zerowy. Co jest jeszcze istotne – skoro nie wiemy, kiedy i kto wydaje nasze ulotki reklamowe, to skąd mamy pewność, że ten kolportaż ulotek Pocztą Polską w ogóle się odbył? Nikt przecież nigdy nie widział listonosza, jadącego samochodem, który trzyma przy sobie karton ulotek i po kolei wydaje je do skrzynek pocztowych. Mało tego – listonosz zazwyczaj dostarcza listy w rejonie, w którym akurat ma dyżur, innymi słowy w którym ma do rozniesienia listy. Jeśli akurat ten pokrywa się ze wskazanym przez nas, rejonem kolportażu, to tak czy siak pracownik nie wyda materiałów z prozaicznej przyczyny – po prostu będzie mu zbyt ciężko… A jak wiemy, aby wydać kilka tysięcy ulotek, potrzeba do tego kilku pracowników, przy czym dystrybucja musi być rozłożona na kilka dni.

Podsumowując, aby przeprowadzić kolportaż ulotek, należy przeprowadzić dokładną analizę grupy docelowej, obszaru kolportażu, zweryfikować jego cenę, znaleźć firmę, która umożliwi przeprowadzenie kontroli, a po zakończonej dystrybucji przygotuje raport, określający wykonaną pracę. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości, rzetelności i dobrej skuteczności kampanii reklamowej, warto zainwestować środki w profesjonalną agencję reklamową, która specjalizuje się w reklamach outdoorowych. Inaczej, kolportaż ulotek Pocztą Polską, to będzie jedynie wyrzucenie pieniędzy w błoto.

Powrót do bloga

Najnowsze

Rekrutacja pracowników przez ulotkowanie

Zobacz więcej

Kolportaż ulotek tańszy od ogłoszenia o pracę

Zobacz więcej

Ile kosztuje wydawanie ulotek do rąk?

Zobacz więcej