sampling ulotek

Co to jest sampling ?

Co to jest sampling ?

 

Sampling to metoda wydawania materiałów reklamowych do rąk przechodni. Sampling to również wydawanie gadżetów reklamowych w formie próbek bądź gratisów. Sampling zazwyczaj realizowany jest na terenie galerii handlowych lub ogólnodostępnych eventów. Przykładem akcji samplingowej jest roczna kampania promocyjna Pepsi, Lecha Free, Żywiec czy Frisco. Podczas których wydawane są próbki napoi lub produktów spożywczych. Sampling realizowany jest przez agencje marketingową. W zakresie jej obowiązków jest organizacja pracowników tymczasowych tj. Hostess, Promotorów, obsługi technicznej. Ponadto agencja reklamowa odpowiada za logistykę, dystrybucję sampli i raportowanie. Podczas sampling zbierane są uwagi i sugestie klientów. Ich opinie wskazują jakie elementu produktu należy poprawić lub usunąć, np. bardziej wyrazisty logotyp, skojarzenia z konkurencją. Sampling skutecznie zwiększa sprzedaż produktów. Klient przekonuje się w ten sposób do produktu.

 

sampling ulotek - ulotki

 

Co to jest degustacja produktów ?

 

Sampling jest popularny również przy degustacji produktów np. serów, wyrobów garmażeryjnych, alkoholi. Dosyć często konsumenci mogą spotkać się z degustacją produktów marek Mlekpol, Mlekovita, Turek. Próbki produktów wydawane są do degustacji przez Hostessy. W dużych miastach takich jak Warszawa, Poznań, Szczecin, Kraków czy Szczecin degustacja produktów w hipermarketach jest powszechnie spotykana. W ten sposób znacznie łatwiej przekonać konsumenta do zakupu produktu, np. sera pleśniowego danej marki. W związku z tym degustacja produktów ma na celu zwiększenie jego sprzedaż. Często tego typu forma promocji nazywana jest trade marketing.

 

Co to jest ankietowanie ?

Podczas samplingu lub degustacji produktów kluczowe jest poznanie opinii konsumentów. Zwykłe pytania w stylu „czy smakował Pani ser”, „czy smak napoju Pani odpowiada” są mało precyzyjne. Dlatego też agencje marketingowe planując sampling lub degustacje produktów zakładają ankietowanie. Ankietowanie przybiera formę dokumentu zawierającego kilka pytań oraz skalę ocen od 1 do 5. 1 oznacza negatywną opinie o produkcie; 5 oznacza, że ocena produktu jest świetna. Następnie na podstawie ankietowania przeprowadzone jest badania opinii konsumentów. Liczba ankiet uzależniona jest od czasu trwania sampling lub degustacji produktów. Przyjmuje się, że powinna ich być nie mniej niż 200 sztuk. Tylko w ten sposób można uzyskać wiarygodną ocenę.

Powrót do bloga

Najnowsze

Operator pocztowy cennik

Zobacz więcej

Poczta Polska cennik

Zobacz więcej

Poczta Polska – roznoszenie ulotek

Zobacz więcej