kolportaż

Kolportaż ulotek – co to jest?

Kolportaż ulotek – co to jest?

Kolportaż ulotek jest jedną z form dotarcia ze swoją reklamą do klientów. Roznoszenie ulotek zazwyczaj kojarzy się z wydawaniem ich do rąk przechodniów. Z tą formą kolportażu materiałów reklamowych można często spotkać się podczas targów i innych wydarzeń, w których firma bierze udział lub je organizuje. Jednak to nie jedyne sposoby na kolportaż ulotek. Co to jest? Ile kosztuje kolportaż ulotek i gdzie go można zamówić? Jeśli interesują cię te zagadnienia, ten artykuł powstał właśnie dla ciebie!

 

Kolportaż ulotek – definicja

Kolportaż ulotek to jedna z form marketingu bezpośredniego polegająca na rozdawaniu ulotek i dystrybucji innych materiałów reklamowych do potencjalnych klientów firmy. Istnieje wiele form kolportażu ulotek m.in. kolportaż bezadresowy, kolportaż adresowy, wydawanie ulotek do rąk. Dystrybucją materiałów reklamowych dla firm zajmują się profesjonalne firmy kolportażowe posiadające status operatora pocztowego. Taką firmą jest m.in. Inpost, Poczta Polska czy Ulotki24. Usługa kolportażu ulotek to popularne narzędzie służące m.in. do informowania klientów o nadchodzących promocjach i wydarzeniach, a także do budowania świadomości na temat marki.

 

kolportaż ulotek

Jak wygląda kolportaż ulotek w praktyce?

Na czym polega kolportaż ulotek i jakie są jego poszczególne etapy? Na początku firmy usługowe i sklepy, które chcą dotrzeć do swoich klientów poprzez roznoszenie ulotek, korzystają z pośrednictwa operatorów pocztowych. Operatorzy pocztowi oferują profesjonalny kolportaż materiałów reklamowych na terenie wielu miast, miasteczek i wsi m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Lublinie, Katowicach, Łodzi, Gdyni, Gdańsku, Tczewie.

W tym momencie należy skupić się na aspektach technicznych związanych z kolportażem ulotek. Należy odpowiedzieć sobie na pytania tj.

  • Jaki rejon dystrybucji materiałów reklamowych nas interesuje?
  • Jaką forma kolportażu będzie dla nas najlepsza? – Czy lepiej będzie skorzystać z kolportażu bezadresowego, kolportażu adresowego, a może z roznoszenia ulotek po instytucjach lub pod szkołami?
  • Ile materiałów reklamowych będziemy posiadać do rozniesienia?

Odpowiedź na wszystkie te pytania najlepiej przeanalizować z przedstawicielem firmy kolportażowej, który posiada doświadczenie w marketingu bezpośrednim i jest w stanie podpowiedzieć najlepszą formę kolportażu materiałów promocyjnych. To ważne również dlatego, że wpływa na wycenę usługi kolportażu ulotek.

 

Kto zajmuje się kolportażem ulotek?

Bez względu na przyjętą formę kolportażu ulotek, roznoszeniem materiałów reklamowych zajmuje się kolporter. Dostarcza on przesyłki do skrzynek pocztowych lub pod drzwi odbiorców (w przypadku kolportażu adresowego i bezadresowego) lub zajmuje się wydawaniem ich do rąk przechodniów podczas akcji roznoszenia ulotek. Jego praca jest nadzorowana przez koordynatora kolportażu, który przygotowuje raport ze swojej kontroli. Stąd klienci mogą mieć pewność, że ich materiały reklamowe trafiły w ręce odpowiednich odbiorców.

 

kolportaż ulotek reklamowych

 

Dlaczego warto zdecydować się na kolportaż ulotek?

Zastanawiasz się, czy warto korzystać z wydawania ulotek w ramach promocji swojej marki? Specjaliści od marketingu bezpośredniego rekomendują, że jest to najlepsza forma reklamy dla wszelkich firm i marek, w której klientem jest konsument. Wobec tego kolportaż ulotek świetnie sprawdza się w przypadku firm usługowych np. Netia, PZU Życie, ING Bank Śląski, a także w przypadku lokali gastronomicznych np. KFC, Telepizza, Anadolu Kebab.

Korzystają z niej również przedstawiciele partii politycznych, takich jak PIS i PO. To dobry sposób na budowanie wizerunku i zapoznanie klientów z promocjami i ofertą firmy. Ważne, aby był on przeprowadzony profesjonalnie. Zanim zamówisz roznoszenie ulotek dla swojej firmy, upewnij się, że firma, z której usług chcesz skorzystać, posiada status operatora pocztowego i przeprowadza kontrolę kolportażu.

Powrót do bloga

Najnowsze

Rekrutacja pracowników przez ulotkowanie

Zobacz więcej

Kolportaż ulotek tańszy od ogłoszenia o pracę

Zobacz więcej

Ile kosztuje wydawanie ulotek do rąk?

Zobacz więcej