operator pocztowy

Co to jest operator pocztowy?

Co to jest operator pocztowy?

Wszelkie materiały reklamowe, a także inne przesyłki trafiające do rąk odbiorców lub do ich skrzynek pocztowych dostarczane są tam przez operatorów pocztowych. Chociaż większość ludzi kojarzy takie usługi przede wszystkim z Pocztą Polską, warto wiedzieć, że nie jest to jedyna firma, która oferuje takie usługi. To także wszelkie prywatne firmy kurierskie. Zgodnie z danymi Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Polsce w roku 2020 działało 290 alternatywnych dla Poczty Polskiej operatorów pocztowych. Co to jest operator pocztowy? Dlaczego przy dystrybucji ulotek warto korzystać z usług profesjonalnych firm posiadających taki status? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu!

 

Operator pocztowy – definicja

Zgodnie z definicją Głównego Urzędu Statystycznego operator pocztowy to przedsiębiorca uprawniony do wykonywania działalności pocztowej, na podstawie wpisu do rejestru operatorów pocztowych. Do największych operatorów pocztowych należą obecnie Inpost, UPS, DHL, Siódemka i GLS. Zgodnie z Prawem Pocztowym do usług pocztowych zalicza się m.in.:

  • Realizowanie przekazów pocztowych;
  • Prowadzenie punktów wymiany umożliwiających przyjmowanie i wymianę korespondencji między podmiotami korzystającymi z obsługi tych punktów;
  • Realizowane łącznie lub rozdzielnie przyjmowanie, sortowanie, doręczanie przesyłek pocztowych oraz druków bezadresowych.

Usługi pocztowe mogą być wykonywanie w obrocie krajowym lub zagranicznym. Firmy usługowe, takie jak Ulotki24 posiadające status operatora pocztowe są obowiązane m.in. do zachowania tajemnicy korespondencji czy zapewnienia warunków niezbędnych do zachowania bezpieczeństwa obrotu pocztowego. Współpraca z operatorem pocztowym gwarantuje więc firmom bezpieczeństwo oraz pewność, że materiały reklamowe trafią w odpowiednim czasie do rąk odbiorców.

 

operator pocztowy ulotek

 

Kto korzysta z usług operatorów pocztowych?

Przy kolportażu materiałów reklamowych z usług operatorów pocztowych korzysta na co dzień wiele znanych marek. Najczęściej są to lokale usługowe np. gastronomiczne, dostawcy internetu, firmy fotowoltaiczne. A w okresie kampanii wyborczej, także partie polityczne (np. PIS, PO, PSL, SLD). Z pewnością nie raz w swojej skrzynce pocztowej znalazłeś ulotki lub inne druki reklamowe (katalogi, gazetki reklamowe etc.) Kauflanda, Auchan, Delikatesów Centrum, Netii, UPC, Vectry, Orange.

Taka dystrybucja materiałów reklamowych przez operatora pocztowego to bardzo dobry sposób na reklamę i budowanie wizerunku marki wśród odbiorców. Praktycznie nie istnieją tutaj ograniczenia związane z dotarciem do konkretnych grup docelowych. Bez problemu można w ten sposób dotrzeć także do osób wykluczonych cyfrowo np. seniorów.

Roznoszenie ulotek jest niezwykle popularne w wielu Polskich miastach. Każdy operator pocztowy bez problemu dotrze do miast np. Warszawy, Katowic, Wrocławia, Szczecina, Gdańska, Gdyni, Łodzi, Krakowa, Bydgoszczy, Lublina, a także do mniejszych miejscowości, a nawet na tereny wiejskie. Chociaż w tym ostatnim przypadku zarówno koszt usługi, jak i konkretny rejon kolportażu jest zawsze ustalany indywidualnie.

 

Jakie usługi świadczy firma Ulotki24?

Firma Ulotki24 swoim klientom proponuje różnorodne formy kolportażu materiałów reklamowych. Obecnie do najpopularniejszych należą:

  • Kolportaż bezadresowy – dostarczanie materiałów reklamowych do skrzynek pocztowych w blokach i w zabudowie jednorodzinnej;
  • Kolportaż adresowy – wydawanie ulotek do skrzynek pocztowych konkretnych odbiorców z bazy danych klienta. W odróżnieniu od kolportażu bezadresowego ulotki zaadresowane są do konkretnych osób. Sposób polecany szczególnie osobom, które chcą zachęcić klientów do ponownego skorzystania z ich usług.
  • Roznoszenie ulotek przez hostessy, dystrybucja ulotek pod szkołami i do instytucji.

Cennik dystrybucji materiałów reklamowych jest zawsze ustalany indywidualnie i zależy przede wszystkim od rejonu kolportażu oraz ilości materiałów do rozniesienia. Praca kolporterów nadzorowana jest przez koordynatorów, którzy na bieżąco nadzorują ich pracę i sprawdzają, czy materiały reklamowe trafiają w ręce odpowiednich odbiorców.

Powrót do bloga

Najnowsze

Operator pocztowy cennik

Zobacz więcej

Poczta Polska cennik

Zobacz więcej

Poczta Polska – roznoszenie ulotek

Zobacz więcej