ulotka reklamowa drukarnia

Co to jest ulotka reklamowa?

Co to jest ulotka reklamowa?

Ulotki, gazetki promocyjne, katalogi czy broszury to jedne z najstarszych form materiałów reklamowych. Wciąż cieszą się ogromną popularnością, której nie zatrzymuje nawet niesamowicie szybki rozwój marketingu internetowego. Z ulotek reklamowych bardzo często korzystają lokale gastronomiczne, firmy fotowoltaiczne, ubezpieczeniowe, a w okresie kampanii wyborczej wszystkie partie polityczne tj. PO, PIS, SLD, KO. To wciąż najprostszy sposób na to, aby dotrzeć do konsumenta bez względu na to, w jaką grupę odbiorców celujesz. Co to jest ulotka reklamowa? Skąd jej popularność? Odpowiadamy!

 

Co to jest i jak wygląda ulotka reklamowa?

Ulotka to jeden z najstarszych rodzajów reklamy. Jest to druk mający na celu zainteresowanie odbiorcy ofertą firmy, a także promocję jego usług. Wśród ulotek reklamowych można wyróżnić m.in.:

  • Ulotki promocyjne (sprzedażowe) – zachęcające do skorzystania z aktualnie trwających akcji rabatowych. Ten rodzaj ulotek bardzo często wykorzystywany jest przez lokale gastronomiczne i sklepy np. Domino’s Pizza, KFC, Kaufland, Delikatesy Centrum.
  • Ulotki z zaproszeniami – ich zadaniem jest zachęcenie do wzięcia udziału w danym wydarzeniu np. otwarciu lokalu, festiwalu itp.
  • Ulotki informacyjne – to druk służący do szybkiego rozpowszechniania krótkiej informacji wśród społeczności. Czasami nazywane są również ulotkami propagandowymi. Często wykorzystywany model materiałów reklamowych przez partie polityczne oraz organizacje społeczne, pozarządowe.

 

ulotka reklamowa a5

Co powinno się znaleźć na ulotce reklamowej?

Na ulotce reklamowej powinna się znaleźć stosunkowo niewielka ilość tekstu. O wiele ważniejsza niż treść jest ciekawa forma graficzna, która przykuje uwagę odbiorcy i sprawi, że reklamująca się firma łatwiej zapadnie w pamięć. Warto pamiętać, że to nie tylko forma reklamy danego produktu czy oferty, ale także sposób na budowanie wizerunku marki wśród odbiorców. Można to osiągnąć np. poprzez chwytliwe hasło reklamowe i CTA (call to action) umieszczone na ulotce. Treści te powinny obiecywać odbiorcom konkretne korzyści, które rozwiązują ich problemy. Takie ulotki reklamowe sprawdzają się najlepiej.

 

Jak dotrzeć z ulotkami reklamowymi do odbiorców?

Roznoszeniem ulotek wśród odbiorców zajmują się pracownicy firm usługowych posiadających status operatora pocztowego. Do takich firm należy między innymi Ulotki24. Pracownicy Ulotki24 zajmują się kolportażem ulotek w wielu formach. Do najpopularniejszych należy m.in.:

  • Kolportaż bezadresowy – ulotki reklamowe dostarczane są do skrzynek pocztowych w blokach oraz domach jednorodzinnych. To jeden z najszybszych sposobów dotarcia do dużej grupy odbiorców. Świetnie sprawdza się w przypadku firm oferujących swoje usługi w danym rejonie dystrybucji (np. w danym mieście – Warszawie, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy, Szczecinie, Gdańsku, Gdyni, Łodzi itd.).
  • Kolportaż adresowy – zaadresowany do konkretnego odbiorcy. Z takiej formy ulotek reklamowych korzysta m.in. marka Selgros, która swoje gazetki promocyjne wysyła do konkretnej osoby, często dołączając do tego vouchery rabatowe.
  • Rozdawanie ulotek przechodniom przez hostessy – z taką formą wydawania ulotek można spotkać się na ulicach wielu miast. Świetnie sprawdza się również podczas targów, festynów i innych wydarzeń, które mają na celu promocję marki. Wbrew pozorom taka forma marketingu bezpośredniego umożliwia bardzo dobre określenie grupy docelowej. Przykładowo ulotki zawierające ofertę półkolonii w okresie ferii zimowych, najlepiej dystrybuować w okolicach szkół, przedszkoli itp., gdzie często można spotkać rodziców czy opiekunów poszukujących takiej formy zajęć dla dzieci.

 

 

Roznoszenie ulotek reklamowych sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych miastach. Pozwala to w szybki i przede wszystkim tani sposób dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców. Średnia stawka za jedną wydaną ulotkę rozpoczyna się od około 6 groszy netto. Kolportaż ulotek bardzo dobrze sprawdza się także w przypadku docierania do grup, które z jakichś powodów mogą być cyfrowo wykluczone np. osoby w podeszłym wieku. W takiej sytuacji ulotki i inne materiały reklamowe są o wiele lepszym rozwiązaniem niż marketing internetowy.

Powrót do bloga

Najnowsze

Operator pocztowy cennik

Zobacz więcej

Poczta Polska cennik

Zobacz więcej

Poczta Polska – roznoszenie ulotek

Zobacz więcej