kolportaż adresowy

Co to jest kolportaż adresowy?

Co to jest kolportaż adresowy?

Kolportaż ulotek to, innymi słowy, rozpowszechnienie treści marketingowych wśród odbiorców. Kolportażowi, czyli dystrybucji najczęściej podlegają takie formy reklamy jak ulotki reklamowe, gazetki promocyjne i broszury informacyjne. Sam kolportaż można podzielić na dwa rodzaje – bezadresowy i adresowy. Zastanawiasz się, co to jest kolportaż adresowy? Jeśli zastanawia cię, na czym polega kolportaż adresowy i jakie firmy korzystają z niego na co dzień, ten artykuł powstał właśnie dla ciebie!

 

Jak wygląda kolportaż adresowy w praktyce?

Kolportaż adresowy to forma roznoszenia ulotek pod konkretny adres. Ulotki wydawane w formie kolportażu adresowego najczęściej trafiają do skrzynek pocztowych z góry określonych odbiorców. Zajęcie to przypada kolporterowi, którego praca jest ściśle nadzorowana przez koordynatora kolportażu. Klienci profesjonalnych firm usługowych zajmujących się dystrybucją ulotek zawsze dostają precyzyjne raporty z pracy kolportera. Taką firmą jest m.in. Ulotki24. Kolportaż adresowy zwykle realizowany jest na terenie miast m.in. w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni.

 

kolportaż adresowy

 

Kto zajmuje się adresową dystrybucją materiałów reklamowych?

Adresowym kolportażem materiałów reklamowych np. ulotek, gazetek, katalogów zajmują się firmy posiadające status operatora pocztowego. Aktualnie największą firmą posiadającą ten status jest znany i popularny Inpost, który podpisał z Pocztą Polską umowę na płatny dostęp do infrastruktury pocztowej. Wybierając operatora pocztowego, warto zwrócić uwagę na to, jak długo działa on na rynku, czy posiada referencje od dotychczasowych klientów, i umie w jasny i konkretny sposób powiedzieć, w jaki sposób przebiega współpraca.

Na tym etapie warto zainteresować się ceną za kolportaż adresowy. Nie zawsze najtańsza firma będzie najlepsza. Ulotki24 dostosowuje cenę za kolportaż do konkretnej firmy i realizowanej przez nią strategii reklamowej. Znaczenie ma tutaj między innymi ilość ulotek do rozniesienia, a także rejon dystrybucji czyli obszaru, na którym kolporter wydaje materiały reklamowe. W przypadku rejonu wiejskiego cena może być wyższa niż w przypadku dużych aglomeracji miejskich np. na Śląsku. Na terenie dużych miast można bowiem szybciej dotrzeć do poszczególnych adresów i umieścić ulotki w skrzynkach pocztowych. Cenę najlepiej ustalać indywidualnie podczas rozmowy z przedstawicielem handlowym.

 

Jakie są zalety kolportażu adresowego?

W przypadku kolportażu adresowego ulotki dostarczane są w formie przesyłki adresowanej do konkretnego odbiorcy. Jest to bardziej efektywna forma przekazu reklamowego niż masowy kolportaż bezadresowy. Pozwala to na lepsze spersonalizowanie treści na ulotce oraz pozwala dotrzeć do konkretnej grupy docelowej. W ten sposób możesz z łatwością dotrzeć do konkretnych odbiorców i umocnić wizerunek, renomę swojej marki. Kolportaż adresowy sprawdza się również wtedy, gdy chcesz zachęcić klienta do ponownego skorzystania z twoich usług.

 

kolportaż adresowy ulotek

 

Kto na co dzień korzysta z kolportażu adresowego?

Przy kolportażu adresowym najczęściej roznosi się ulotki w formie np. zaproszenia, lub broszury zawierającej aktualne menu lub ofertę firmy, a często także unikalne kody rabatowe. To bardzo dobry sposób na promocję swoich usług. Często korzystają z niego dostawcy internetu (np. Netia, UPC, Orange), a także firmy fotowoltaiczne i lokale gastronomiczne (Marhaba Kebeb, Da Grasso, Anadolu Kebap czy Telepizza).

Kolportaż adresowy rekomendowany jest szczególnie przedsiębiorstwom, które często zmieniają swoją ofertę i posiadają rozbudowaną ofertę usług dla osób, które są już klientami firmy. Z kolei organizacje społeczne zachęcają np. do odpisania na nich 1% podatku, czy też partie polityczne (np. PIS, PO) w okresie kampanii wyborczej powinny skorzystać z kolportażu bezadresowego. W ten sposób można dotrzeć do większej grupy odbiorców w takim samym czasie.

Powrót do bloga

Najnowsze

Operator pocztowy cennik

Zobacz więcej

Poczta Polska cennik

Zobacz więcej

Poczta Polska – roznoszenie ulotek

Zobacz więcej