kontrola kolportażu ulotek (2)

Jak kontrolować kolportaż ulotek ?

Jak kontrolować kolportaż ulotek ?

 

Kontrola kolportażu ulotek polega na fizycznej weryfikacji zawartości skrzynek pocztowych. Ulotki kolportowane są do skrzynek pocztowych w taki sposób, aby fragment ulotki wystawał ze skrzynki. Dzięki temu można szybko zweryfikować czy ulotki znajdują się w skrzynkach pocztowych. Wystarczy przejść się po kilku blokach bądź odwiedzić losowo wybrane budynki jednorodzinne w rejonie kolportażu ulotek.

 

kontrola kolportażu ulotek (1)

 

Drugim sposobem kontroli kolportażu ulotek jest tworzenie dokumentacji zdjęciowej. Podczas kolportażu ulotek pracownicy wykonują zdjęcia frontów budynków i skrzynek pocztowych. Adresy wybierane są w sposób losowy. Jest to skuteczna forma kontroli. Wystarczy sprawdzić meta-dane plików zdjęciowych – czyli dokładną datę utworzenia zdjęcia. Te szczegółowe informacje są w stanie wskazać czy pliki zdjęciowe są unikalne czy wykonane sekunda po sekundzie. Czyli nie w losowym rejonie, a w budynkach znajdujących się obok siebie.

Ostatnim sposobem kontroli kolportażu jest weryfikacja bazy adresowej. Firma kolportująca ulotki powinna sporządzić zestawienie adresów, pod które dostarczyła ulotki. Baza adresowa to spis ulic i miejsc, gdzie fizycznie znalazły się ulotki. Jeżeli baza adresowa nie pokrywa się z wyznaczonym rejonem to oznacza, że kolportaż ulotek został wykonany nieprawidłowo.

Możliwości kontroli kolportażu jest sporo. Nic natomiast nie zastąpi uczciwości biznesowej. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze firmy, należy zweryfikować jej referencje. Najlepiej poprosić o przedstawienie skanów pisemnych referencji lub kontaktu do byłych lub obecnych klientów.

 

Kolportaż co to znaczy?

 

Zgodnie z definicją – kolportaż ulotek – to czynność polegająca na fizycznym dostarczeniu materiały reklamowego do skrzynki pocztowej. Materiałem reklamowym mogą być: ulotki, katalogi, broszury, wizytówki, gazetki, listy reklamowe. Kolportaż ma na celu dostarczenie informacji o aktualnej ofercie, warunkach sprzedaży i bieżących promocjach. Kolportaż ulotek zalicza się do kategorii reklamy zewnętrznej.

 

Jak zaplanować kolportaż ulotek

 

Kolportaż ulotek najlepiej zaplanować od wyznaczenia rejonu kolportażu, określenia nakładu i formatu ulotek. Po ustaleniu danych ilościowych należy przejść do znalezienia firmy wykonującej kolportaż ulotek w danym mieście. Najłatwiej dotrzeć do takich firm poprzez wyszukiwarkę Google, wizytówki Google Maps i oferty OLX. Firmy zajmujące się profesjonalnym kolportażem ulotek tzw. operatorzy pocztowi – posiadają strony internetowe. Kolejnym krokiem jest uzgodnienie warunków realizacji kolportażu ulotek: w jaki sposób mają zostać dostarczone do skrzynek pocztowych (zbiorczo czy pojedynczo); formę kontroli kolportażu; sposób nadzoru pracowników roznoszących ulotki; elementy składające się na raport z realizacji kolportażu ulotek.

 

Kolportaż ulotek  na wsi

 

Kolportaż ulotek na wsi to metoda reklamy, z której coraz częściej korzystają firmy z branży PV, energii odnawialnej, agencje pracy tymczasowej, urzędy gmin. Kolportaż ulotek na wsi polega na dostarczeniu materiału informacyjnego do skrzynki pocztowej. Kolportaż ulotek na terenach wiejskich realizowany jest zazwyczaj w rejonie całej gminy. Wynika to z tego, że: pojedyncza wieś to niewielka liczba skrzynek pocztowych (np. 100 adresów). Koszt kolportażu ulotek do jednej niewielkiej miejscowości to od 350 zł netto do 450 zł netto. Dlatego bardziej opłacalne jest wybranie kilku lub kilkunastu wsi w danej gminie. Wtedy koszt jednostkowy znacząco spadnie.

 

 

Powrót do bloga

Najnowsze

Operator pocztowy roznoszenie ulotek

Zobacz więcej

Operator pocztowy kolportaż

Zobacz więcej

Operator pocztowy cennik

Zobacz więcej