ulotka reklamowa

Poradnik kolportażu ulotek – jak zaplanować ?

Ulotki – o czym pamiętać przy ich projektowaniu ? 

Ulotka to jeden z najbardziej znanych rodzajów materiałów reklamowych. Tylko z pozoru jej opracowanie wydaje się łatwe. W praktyce należy pamiętać o wielu zasadach i wymogach, które powinna spełniać. Poniższy mini poradnik od firmy Ulotki24.com  ma na celu przybliżenie podstawowych zasad na temat przygotowania ulotek do druku, a następnie ich kolportażu.

 

skrzynki pocztowe z ulotkami

 

Jaki format ulotki wybrać i na jakim materiale je drukować?

Rekomendowane formaty to: DL, A4 czy też A6. Ważne, aby podczas przygotowania projektu zostawić 3 milimetry spadu z każdej strony. Zalety: dobry format i mała waga, co wpływa na skuteczność kolportażu. Ulotki w takim formacie łatwo rozpowszechniać. Wady: w przypadku kompleksowych usług format może okazać się zbyt mały na to, aby zostały zawarte wszystkie treści. Dobry format i mała waga ulotki wpływają na skuteczność kolportażu. Najlepiej drukować ulotki na papierze. Istnieje możliwość wyboru różnych gramatur i rodzajów papieru: matowego lub błyszczącego. Realizacja na tym pierwszego rodzaju trwa trochę dłużej. Im większa gramatura, tym bardziej sztywna ulotka. Zastosowanie najwyższej wartości zaleca się przy drukowaniu zaproszeń czy opisów luksusowych usług i produktów. Wpływa to na prestiż przekazu reklamowego. O ogólnym wrażeniu estetycznym decyduje również dobór odpowiednich kolorów.

 

Przygotowanie kreacji graficznej: jakie elementy muszą bezwzględnie znaleźć się na ulotce?

Zawartość ulotki to odpowiednia grafika i treść. Niezwykle ważne jest również rozmieszczenie wszystkich elementów i dobór odpowiedniej kolorystyki. Kreacja graficzna powinna budzić skojarzenia zgodne z branżą, którą się zajmujemy. Zamiast zdjęć stockowych z Internetu warto umieścić autorskie zdjęcia. Należy pamiętać, aby były one jednak dobrej rozdzielczości. W przeciwnym razie słaba jakość będzie zauważalna na drukowanych materiałach. Treści umieszczone na ulotce powinny być zwięzłe i pisane prostym językiem. Koniecznie należy zamieścić informacje kontaktowe takie jak: dane teleadresowe, mapki dojazdu, kontakt do firmy i adresy social media. Można pokusić się również o umieszczenie linków. Nie należy również zapominać o kwestii przeniesienia praw autorskich, ponieważ późniejsza edycja pliku oznacza dodatkowe koszty. Operator pocztowy jak Ulotki24 profesjonalnie podchodzi do kwestii praw autorskich, przenosząc je i dając pliki produkcyjne.

ulotki24.com przykład ulotki restauracji

 

Określenie grupy docelowej kolportażu ulotek ? 

 

Nawet kolportaż profesjonalnie wykonanych ulotek nie przyniesie korzyści, jeśli nie stargetujemy precyzyjnie naszej grupy docelowej. Musimy nakreślić cechy i preferencje naszego klienta, co w marketingu nazywa się profesjonalnie tworzeniem persony. Chodzi o to, żeby zrozumieć potrzeby i motywacje naszego klienta. Dzięki temu będziemy mogli trafnie dostosować język naszego komunikatu do konkretnego odbiorcy. Format i wygląd ulotki powinien być kompatybilny z daną branżą. Narzędziem do profesjonalnego rozpoznania grupy docelowej jest Google Trends. Wystarczy wpisać w jego wyszukiwarkę frazę związaną z naszym produktem lub usługą. Służy to określeniu ilości wyszukiwań dla danego regionu w konkretnym czasie. Opcje narzędzia pozwalają cofnąć się nawet do kilku lat wstecz. Kampanię należy przeprowadzić w regionie, w którym liczba wyszukiwań dla danej frazy jest największa. Dlaczego analiza wyników Google Trends jest tak ważna? Pozwala to na realne określenie, gdzie żyje i pracuje nasza grupa docelowa. Dzięki temu wiemy, że nasz przekaz reklamowy trafi do konkretnych odbiorców.

 

Wybór miejsca kolportażu ulotek 

 

Ustaliliśmy już grupę docelową, miasto, w którym planujemy kolportaż, jednak to wciąż zbyt ogólne ujęcie tematu. Należy wskazać konkretny rejon miasta, w którym będą rozdawane ulotki. Tylko wtedy w trafny sposób idealnie dotrzemy do naszej grupy docelowej. W tym celu konieczne jest dysponowanie odpowiednimi danymi ilościowymi. Jest to wiarygodne źródło informacji, które nakierunkuje dalsze działania. Bardzo istotny jest umiejętny wybór firmy kolporterskiej, która powinna mieć wpis do UKE jako operator poczty. Gwarantuje to jakość świadczonych usług, a co za tym idzie skuteczność kampanii i celowość przeznaczonego budżetu. Ulotki24.com  jako profesjonalna firma pocztowa  posiada bazy danych GUS, a ponadto jest wpisana do rejestru UKE. Ponadto należy określić liczbę ulotek, którą chcemy kolportować i czas trwania kampanii. Warto pamiętać również o pomiarze efektów kolportażu, który pozwoli określić w jakim stopniu kampania może odnieść sukces. Podstawą jest ujęcie procentowe i dokładna analiza.

 

Powrót do bloga

Najnowsze

Operator pocztowy roznoszenie ulotek

Zobacz więcej

Operator pocztowy kolportaż

Zobacz więcej

Operator pocztowy cennik

Zobacz więcej