roznoszenie ulotek OLX

Ile kosztuje kolportaż ulotek Poznań

Ile kosztuje kolportaż ulotek Poznań

 

Kolportaż ulotek jest powszechną formą wsparcia sprzedaży. Popularność tego narzędzia marketingowego wynika, z:

 • Niskich kosztów dotarcia z przekazem reklamowym do grupy potencjalnych klientów,
 • Faktem, że wszystkie budynki, mieszkania muszą zawierać skrzynki pocztowe,
 • Przeciążeniem ilością reklam w Internecie – reklamy w modelu cpc, cps, cpm są wyświetlane w dużych ilościach na każdej stronie. W związku z tym typowy internauta codziennie widzi ponad 200 różnych reklam. Odpowiedzmy sobie sami: Ile z tych reklam zostanie zapamiętanych? Przeważnie reklamy dużych marek jak Coca-Cola, T-Mobile, Orange, Samsung. Natomiast mało kto jest w stanie zauważyć reklamę lokalnych firm, takich jak sieć pizzerni Biesiadowo, Tomcio Paluch czy knajpa Niewinni Czarodzieje. 

roznoszenie ulotek do rąk

Kolportaż ulotek realizowany jest w dużych aglomeracjach miejskich takich jak Poznań, Warszawa, Wrocław czy Szczecin. Klientami firm zajmujących się roznoszeniem ulotek są przeważnie:

 • Restauracje, bary, puby,
 • Siłownie, sieci fitness, spa,
 • Urzędy miasta, gminy, fundacje (1 % OPP),
 • Branża meblowa, salon meblowe, tapicerzy, stolarz,
 • Motoryzacja, części samochodowe, OSK,
 • Klimatyzacja, instalacje grzewcze, rekuperacja, wentylacja,
 • Zakłady usługowe, np. fryzjer, kosmetyczna, remonty, wykończenia mieszkań, naprawa aut,
 • Punkty handlowe takie jak drogerie, sklepy spożywcze, dyskonty (Lidl, Biedronka, Auchan, Kaufland, Netto, Dino, Żabka, Stokrotka).

Wszystkim tym firmom i branżom zależy na jak najniższym koszcie dotarcia do klient – to jest cenie jednostkowej za ulotkę. Na cenę kolportażu ulotek składa się kilka elementów: nakład, format ulotki, rejon kolportażu. W przypadku miasta Poznań koszt kolportażu to 7 groszy netto za sztukę wydanej ulotki do skrzynki pocztowej. Należy również zasygnalizować, że wskazana stawka 7 groszy netto dotyczy ulotki w maksymalnym rozmiarze A4. Minimalny nakład ulotek do skrzynek pocztowych to 6 000 sztuk. Mniejszy nakład ulotek podlega indywidualnej wycenie.

 

Jak zaplanować kolportaż ulotek

 

Kolportaż ulotek to taka sama reklama jak każda. W związku z tym należy ją poprawnie zaplanować. W pierwszej kolejności należy wyznaczyć rejon kolportażu. Dane dotyczące skrzynek pocztowych można uzyskać z baz danych GUS, Poczty Polskiej lub operatora pocztowego jakim jest firma ulotki24.com. Na jej stronie dostępny jest LICZNIK SKRZYNEK. To narzędzie marketingowe umożliwiające weryfikację ile sztuk skrzynek pocztowych znajduje się w danym województwie, powiecie, gminie, mieście czy wsi. Na tej podstawie określona zostaje ilość ulotek potrzebna do druku. Kolejnym krokiem jest zlecenie druku ulotek. Drukarni internetowych w sieci znajduje się kilkanaście. Jedną z popularniejszych jest CHROMA lub DrukPolska. Obie firmy oferują korzystne warunki cenowe. Po otrzymaniu przesyłki z ulotkami, należy zweryfikować czy zostały prawidłowo wydrukowane. Do częstych błędów należy zaliczyć:

 • Błędy ortograficzne,
 • Ucięta treść danych kontaktowych (np. fanpage, Instagram, WhatsApp),
 • UX (np. zły dobór kolorów czcionki i tła ulotki),
 • Niskiej jakości pliki zdjęciowe (np. screen z Google Maps czy Panorama Firm).

Następnie należy  umówić z firmą roznoszącą ulotki na ich odbiór. Firma powinna stawić się w wyznaczonym miejscu bądź siedzibie klienta i odebrać ulotki do kolportażu. Specjaliści firmy ulotki24.com rekomendują, aby w trakcie przekazania ulotek podpisać dokument o nazwie „protokół przekazania materiałów reklamowych” lub WZ. Realizacja kolportażu w terenie powinna odbywać się pod nadzorem dedykowanego koordynatora. Jego zadaniem jest nadzorowanie pracowników roznoszących ulotki do skrzynek pocztowych; dostawa ulotek; raportowanie.

Kolportaż ulotek zaplanowany w wyżej wymieniony sposób pozwoli uzyskać dodatnie efekty, np. wzrost sprzedaży produktów bądź zwiększenie wejść na stronę internetową. Przed każdą współpracą warto zapoznać się z referencjami o firmie. Być może anonimowe komentarze nie są wiarygodne, ale pisemne referencje od byłych klientów – tak. Dlatego też warto kierować prośbę do firmy ulotkowej o przedstawienie pisemnych referencji byłych klientów bądź numery telefonów do firm, które są w stanie wypowiedzieć się na ten temat.

Powrót do bloga

Najnowsze

Kolportaż ulotek Poczta Polska cennik

Zobacz więcej

Definicja i znaczenie kolportażu ulotek

Zobacz więcej

Jak określić rejon kolportażu ?

Zobacz więcej