roznoszenie ulotek OLX

Ile kosztuje kolportaż ulotek Poznań

Ile kosztuje kolportaż ulotek Poznań

 

Kolportaż ulotek jest powszechną formą wsparcia sprzedaży. Popularność tego narzędzia marketingowego wynika, z:

 • Niskich kosztów dotarcia z przekazem reklamowym do grupy potencjalnych klientów,
 • Faktem, że wszystkie budynki, mieszkania muszą zawierać skrzynki pocztowe,
 • Przeciążeniem ilością reklam w Internecie – reklamy w modelu cpc, cps, cpm są wyświetlane w dużych ilościach na każdej stronie. W związku z tym typowy internauta codziennie widzi ponad 200 różnych reklam. Odpowiedzmy sobie sami: Ile z tych reklam zostanie zapamiętanych? Przeważnie reklamy dużych marek jak Coca-Cola, T-Mobile, Orange, Samsung. Natomiast mało kto jest w stanie zauważyć reklamę lokalnych firm, takich jak sieć pizzerni Biesiadowo, Tomcio Paluch czy knajpa Niewinni Czarodzieje. 

roznoszenie ulotek do rąk

Kolportaż ulotek realizowany jest w dużych aglomeracjach miejskich takich jak Poznań, Warszawa, Wrocław czy Szczecin. Klientami firm zajmujących się roznoszeniem ulotek są przeważnie:

 • Restauracje, bary, puby,
 • Siłownie, sieci fitness, spa,
 • Urzędy miasta, gminy, fundacje (1 % OPP),
 • Branża meblowa, salon meblowe, tapicerzy, stolarz,
 • Motoryzacja, części samochodowe, OSK,
 • Klimatyzacja, instalacje grzewcze, rekuperacja, wentylacja,
 • Zakłady usługowe, np. fryzjer, kosmetyczna, remonty, wykończenia mieszkań, naprawa aut,
 • Punkty handlowe takie jak drogerie, sklepy spożywcze, dyskonty (Lidl, Biedronka, Auchan, Kaufland, Netto, Dino, Żabka, Stokrotka).

Wszystkim tym firmom i branżom zależy na jak najniższym koszcie dotarcia do klient – to jest cenie jednostkowej za ulotkę. Na cenę kolportażu ulotek składa się kilka elementów: nakład, format ulotki, rejon kolportażu. W przypadku miasta Poznań koszt kolportażu to 7 groszy netto za sztukę wydanej ulotki do skrzynki pocztowej. Należy również zasygnalizować, że wskazana stawka 7 groszy netto dotyczy ulotki w maksymalnym rozmiarze A4. Minimalny nakład ulotek do skrzynek pocztowych to 6 000 sztuk. Mniejszy nakład ulotek podlega indywidualnej wycenie.

 

Jak zaplanować kolportaż ulotek

 

Kolportaż ulotek to taka sama reklama jak każda. W związku z tym należy ją poprawnie zaplanować. W pierwszej kolejności należy wyznaczyć rejon kolportażu. Dane dotyczące skrzynek pocztowych można uzyskać z baz danych GUS, Poczty Polskiej lub operatora pocztowego jakim jest firma ulotki24.com. Na jej stronie dostępny jest LICZNIK SKRZYNEK. To narzędzie marketingowe umożliwiające weryfikację ile sztuk skrzynek pocztowych znajduje się w danym województwie, powiecie, gminie, mieście czy wsi. Na tej podstawie określona zostaje ilość ulotek potrzebna do druku. Kolejnym krokiem jest zlecenie druku ulotek. Drukarni internetowych w sieci znajduje się kilkanaście. Jedną z popularniejszych jest CHROMA lub DrukPolska. Obie firmy oferują korzystne warunki cenowe. Po otrzymaniu przesyłki z ulotkami, należy zweryfikować czy zostały prawidłowo wydrukowane. Do częstych błędów należy zaliczyć:

 • Błędy ortograficzne,
 • Ucięta treść danych kontaktowych (np. fanpage, Instagram, WhatsApp),
 • UX (np. zły dobór kolorów czcionki i tła ulotki),
 • Niskiej jakości pliki zdjęciowe (np. screen z Google Maps czy Panorama Firm).

Następnie należy  umówić z firmą roznoszącą ulotki na ich odbiór. Firma powinna stawić się w wyznaczonym miejscu bądź siedzibie klienta i odebrać ulotki do kolportażu. Specjaliści firmy ulotki24.com rekomendują, aby w trakcie przekazania ulotek podpisać dokument o nazwie „protokół przekazania materiałów reklamowych” lub WZ. Realizacja kolportażu w terenie powinna odbywać się pod nadzorem dedykowanego koordynatora. Jego zadaniem jest nadzorowanie pracowników roznoszących ulotki do skrzynek pocztowych; dostawa ulotek; raportowanie.

Kolportaż ulotek zaplanowany w wyżej wymieniony sposób pozwoli uzyskać dodatnie efekty, np. wzrost sprzedaży produktów bądź zwiększenie wejść na stronę internetową. Przed każdą współpracą warto zapoznać się z referencjami o firmie. Być może anonimowe komentarze nie są wiarygodne, ale pisemne referencje od byłych klientów – tak. Dlatego też warto kierować prośbę do firmy ulotkowej o przedstawienie pisemnych referencji byłych klientów bądź numery telefonów do firm, które są w stanie wypowiedzieć się na ten temat.

Powrót do bloga

Najnowsze

Ile kosztuje wydawanie ulotek do rąk?

Zobacz więcej

Wydawanie ulotek do rąk

Zobacz więcej

Kto odpowiada za kolportaż ulotek?

Zobacz więcej